Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3440 4682 3360 5482
2 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 3200 5028 3080 5344
3 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 2800 4329 3040 4659
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2340 4254 3020 5140
5 BRA   Ricardo/Emanuel Ricardo Alex Costa Santos Emanuel Rego 3060 3662 3020 4622
6 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2720 3490 3000 4028
7 BRA   Evandro/Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Pedro Solberg 2560 3267 2880 4397
8 NOR   Horrem/Eithun Iver Andreas Horrem Geir Eithun 1512 3252 1380 3628
9 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2315 3436 2775 3920
10 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2280 3368 2600 3640
11 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2220 3620 2580 4460
12 USA   Slick/Rosenthal Stafford Slick Sean Rosenthal 2765 3150 2565 3390
13 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2460 4722 2540 5156
14 USA   Gibb/Patterson Jacob Gibb Casey Patterson 2530 3730 2530 4450
15 USA   Bourne/Hyden Tri Bourne John Hyden 2960 3560 2520 4280
16 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2860 3500 2520 3720
17 GER   Walkenhorst/Windscheif Alexander Walkenhorst Stefan Windscheif 2300 2928 2360 3316
18 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2268 3758 2348 4562
19 KAZ   Sidorenko/Dyachenko Alexey Sidorenko Alexandr Dyachenko 2160 2888 2280 3168
20 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2380 3421 2200 4071
21 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2540 3824 2100 3644
22 TUR   Gögtepe V./Giginoglu WC Volkan Gögtepe Murat Giginoglu 1996 2940 2100 3290
23 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 2200 3564 2080 3322
24 USA   Brunner/Lucena QWC Theodore Brunner Nicholas Lucena 2215 3233 1955 3455
25 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 1960 3312 1880 3532
26 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1876 2599 1816 2651
27 USA   Doherty/Mayer Ryan Doherty John Mayer 1695 1915 1695 1915
28 AUS   Kapa/McHugh Isaac Kapa Christopher McHugh 2020 2300 1680 2080
29 ITA   Ingrosso M./Ingrosso P. Matteo Ingrosso Paolo Ingrosso 1420 2116 1610 2476
30 NOR   Hordvik/Kvamsdal WC Oivind Hordvik Kvamsdal Morten 1001 1413 1102 1647
31 NOR   Retterholt/Usken Lars Tveit Retterholt Bjarte Usken 1146 1388 1034 1276
32 CAN   Pedlow/O'Gorman Sam Pedlow Grant O'Gorman 1172 1382 968 1342