Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Agatha/Barbara Agatha Bednarczuk Barbara Seixas De Freitas 3280 4338 3300 5678
2 NED   Meppelink/van Iersel Madelein Meppelink Marleen Ramond-van Iersel 2970 5102 3130 5258
3 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2600 4252 3120 5072
4 BRA   Juliana/Maria Antonelli Juliana Felisberta Da Silva Maria Antonelli 3260 5518 3060 5818
5 BRA   Taiana Lima/Fernanda Taiana Lima Fernanda Alves 3000 3708 3000 3508
6 GER   Holtwick/Semmler Katrin Holtwick Ilka Semmler 3360 4908 2920 4916
7 CZE   Kolocova/Slukova Kristyna Kolocova Marketa Slukova 3340 4362 2760 4322
8 NOR   Kongshavn/Kjølberg Janne Kongshavn Victoria Faye Kjølberg 1220 2698 1268 2658
9 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 2960 5104 2720 5340
10 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 2810 4340 2680 4480
11 CAN   Bansley/Pavan Heather Bansley Sarah Pavan 2130 3432 2580 4462
12 GER   Ludwig/Walkenhorst Laura Ludwig Kira Walkenhorst 2871 3553 2565 3143
13 GER   Borger/Büthe Karla Borger Britta Büthe 2780 5364 2540 5404
14 BRA   Maria Clara/Carol WC Maria Clara Salgado Solberg Carolina Solberg Salgado 2450 2872 2500 3582
15 AUS   Bawden/Clancy Louise Bawden Taliqua Clancy 2100 3296 2380 3796
16 CAN   May/Broder Kristina May Jamie Lynn Broder 2070 3750 2360 4730
17 SUI   Zumkehr/Heidrich Nadine Zumkehr Joana Heidrich 2280 3382 2280 3732
18 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2160 2560 2280 3200
19 CAN   Melissa/Pischke Melissa Humana-Paredes Taylor Pischke 2160 2976 2120 3336
20 SVK   Dubovcova/Nestarcova Natalia Dubovcova Dominika Nestarcova 2376 3728 2096 4166
21 USA   Kessy/Day Jennifer Kessy Emily Day 2100 2816 2090 3136
22 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 1941 3326 2052 3240
23 SUI   Goricanec/Hüberli Tanja Goricanec Tanja Hüberli 2040 3850 1800 3620
24 POL   Wojtasik/Brzostek Kinga Wojtasik Monika Brzostek 1900 3364 1724 3468
25 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 1738 4082 1720 4642
26 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1572 3296 1672 3854
27 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 1560 3250 1500 3320
28 AUT   Schwaiger S./Hansel B. Stefanie Schwaiger Barbara Hansel 1450 2472 1410 2502
29 NOR   Treland/Pedersen Cindy Treland Janne Pedersen 1064 1785 1107 1579
30 AUS   Artacho Del Solar/Laird Mariafe Artacho Nicole Laird 1216 1216 956 956
31 NOR   Lunde/Solvoll WC Ingrid Lunde Vilde Solvoll 824 1024 798 942
32 FIN   Nyström Er./Nyström Em. Erika Nyström Emilia Nyström 706 2152 766 1586