Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 USA   Dalhausser/Rosenthal Philip Dalhausser Sean Rosenthal 4240 4720 4240 4720
2 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3440 4682 3440 4682
3 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 3200 5028 3200 5244
4 BRA   Ricardo/Emanuel Ricardo Alex Costa Santos Emanuel Rego 3060 3662 3060 3662
5 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 3140 5592 3040 5588
6 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2960 3800 2960 3560
7 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2860 3340 2860 3500
8 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2690 3524 2540 3824
9 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2720 3366 2720 3490
10 BRA   Evandro/Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Pedro Solberg 2560 3267 2560 3267
11 USA   Patterson/Gibb Casey Patterson Jacob Gibb 2530 3730 2530 3730
12 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2520 4262 2460 4722
13 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2560 3181 2380 3421
14 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2250 3644 2340 4254
15 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2336 3286 2315 3436
16 GER   Walkenhorst/Windscheif Alexander Walkenhorst Stefan Windscheif 2300 2896 2300 2912
17 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2280 3620 2280 3368
18 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2268 3698 2276 4046
19 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2340 3500 2220 3620
20 USA   Lucena/Brunner Nicholas Lucena Theodore Brunner 2215 3383 2215 3233
21 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 2360 3360 2200 3564
22 KAZ   Sidorenko/Dyachenko Alexey Sidorenko Alexandr Dyachenko 2160 2888 2160 2888
23 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 2140 3886 2140 3586
24 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1804 2492 1644 2332
25 VEN   Fañe/Henriquez Jesus Villafañe Jackson Henriquez 1526 2382 1616 2532
26 ITA   Ingrosso M./Ingrosso P. Matteo Ingrosso Paolo Ingrosso 1425 2266 1580 2436
27 NOR   Horrem/Eithun Iver Andreas Horrem Geir Eithun 1512 3252 1518 3444
28 RUS   Barsuk/Koshkarev Dmitri Barsuk Yaroslav Koshkarev 802 922 1446 1914
29 POL   Kosiak/Rudol Maciej Kosiak Maciej Rudol 1368 2278 1380 2304
30 BLR   Dziadkou/Kavalenka WC Aliaksandr Dziadkou Aliaksandr Kavalenka 1320 2070 1248 1990
31 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 748 1419 878 1419
32 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin WC Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 892 896 784 798