Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 SUI   Betschart/Hüberli Nina Betschart Tanja Hüberli 1680 5726 2320 6126
2 CAN   Pavan/Melissa Sarah Pavan Melissa Humana-Paredes 2480 6520 3520 7320
3 USA   Alix/April Alexandra Klineman April Ross 2640 6120 3280 7560
4 CZE   Hermannova/Slukova Barbora Hermannová Marketa Slukova 3240 5640 3240 4360
5 BRA   Ana Patrícia/Rebecca Ana Patricia Silva Ramos Rebecca Cavalcanti Barbosa Silva 2960 6560 2960 6960
6 BRA   Agatha/Duda Agatha Bednarczuk Eduarda Santos Lisboa 2720 6280 2800 5960
7 USA   Sweat/Walsh Jennings Brooke Sweat Kerri Walsh Jennings 2380 5500 2540 5540
8 CAN   Bansley/Brandie Heather Bansley Brandie Wilkerson 2520 7260 2360 5900
9 NED   Keizer/Meppelink Sanne Keizer Madelein Meppelink 1920 5400 2320 5400
10 BRA   Barbara/Fernanda Barbara Seixas De Freitas Fernanda Alves 2440 3960 2320 4040
11 USA   Larsen/Stockman Kelley Larsen Emily Stockman 2080 5380 2240 5620
12 RUS   Makroguzova/Kholomina Nadezda Makroguzova Svetlana Kholomina 1600 5240 2240 5280
13 GER   Borger/Sude Karla Borger Julia Sude 1720 5439 2160 5159
14 NED   Stubbe, J./van Iersel Joy Stubbe Marleen Ramond-van Iersel 1680 4540 2160 4860
15 BRA   Maria Antonelli/Carol QWC Maria Antonelli Carolina Solberg Salgado 2080 6320 2080 5360
16 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 1500 4340 2060 5160
17 CHN   X. Y. Xia/Wang Xinyi Xia Fan Wang 1680 6470 2000 5910
18 SVK   Strbova/Pridalova N. Andrea Strbova Natalia Pridalova 1640 4540 1920 4540
19 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 1680 4580 1920 3940
20 SUI   Heidrich/Vergé-Dépré, A. Joana Heidrich Anouk Vergé-Dépré 1520 3350 1920 3450
21 GER   Ittlinger/Laboureur Sandra Ittlinger Chantal Laboureur 1640 4668 1880 4268
22 RUS   Birlova/Ukolova Ekaterina Birlova Evgenia Ukolova 1460 3300 1860 3580
23 LAT   Graudina/Kravcenoka Tina Graudina Anastasija Kravcenoka 1320 4894 1840 4654
24 FIN   Lahti/Parkkinen Taru Lahti-Liukkonen Anniina Parkkinen 1920 4300 1840 4060
25 BRA   Talita/Taiana Lima Talita Da Rocha Antunes Taiana Lima 1840 2640 1840 2320
26 CHN   Xue/Wang X. X. Chen Xue Xinxin Wang 1480 4475 1800 4920
27 AUT   Schützenhöfer/Plesiutschnig WC Katharina Schützenhöfer Lena Plesiutschnig 1520 3880 1760 3908
28 GER   Ludwig/Kozuch Laura Ludwig Margareta Kozuch 1380 2856 1740 3016
29 GER   Bieneck/Schneider Victoria Bieneck Isabel Schneider 1300 4720 1640 4400
30 POL   Wojtasik/Kociolek Kinga Wojtasik Katarzyna Kociolek 1800 4280 1520 3080
31 SUI   Caluori/Gerson WC Laura Caluori Dunja Gerson 900 3038 900 2868
32 RUS   Dabizha/Rudykh Ksenia Dabizha Daria Rudykh 1100 2574 1100 2340