Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 3120 9160 3680 9320
2 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 2720 7470 3520 8310
3 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2680 4860 2880 4700
4 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2520 3480 2760 4040
5 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2640 6878 2720 6798
6 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 2400 6600 2640 5800
7 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2320 7020 2480 6380
8 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1520 4456 1680 4472
9 USA   Crabb Tr./Bourne Trevor Crabb Tri Bourne 1920 3520 2480 4480
10 ITA   Rossi/Carambula Enrico Rossi Adrian Ignacio Carambula Raurich 1850 3065 2460 3805
11 BRA   Andre/George Andre Loyola Stein George Souto Maior Wanderley 1840 4860 2400 5140
12 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2400 4400 2400 4560
13 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2440 3840 2400 4000
14 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 2120 7360 2360 6980
15 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 1960 5330 2360 5490
16 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 1740 4330 2180 4600
17 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 1920 5000 2160 4600
18 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2060 5040 2160 4160
19 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2280 6700 2080 5900
20 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 1680 5940 2080 5634
21 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 1840 5840 2080 5440
22 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 1600 6560 1840 5380
23 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1760 4420 1840 4500
24 AUT   Doppler/Horst WC Clemens Doppler Alexander Horst 1440 5120 1760 4640
25 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 1440 4680 1760 4040
26 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1760 2958 1760 2478
27 CHN   P. Gao/Y. Li Peng Gao Yang Li 1580 5120 1580 4520
28 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1960 3100 1560 3180
29 USA   Patterson/Budinger Casey Patterson Chase Budinger 1480 3110 1480 2990
30 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 920 1707 1400 2267
31 SUI   Beeler/Krattiger Nico Beeler Marco Krattiger 1260 2300 1260 2338
32 SUI   Métral/Haussener WC Quentin Métral Yves Haussener 1030 2051 1030 2001