Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2720 6228 2800 6820
2 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 3000 3900 3040 3940
3 BRA   Vitor Felipe/Evandro Vitor Gonçalves Felipe Evandro Gonçalves Oliveira Júnior 2980 4400 2980 4700
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2960 5792 2960 6012
5 BRA   Alison/Andre Alison Cerutti Andre Loyola Stein 3080 4080 2900 4310
6 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2400 4708 2800 4900
7 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2720 4141 2640 4165
8 RUS   Stoyanovskiy/Velichko Oleg Stoyanovskiy Igor Velichko 2580 4012 2620 4292
9 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2640 4600 2560 4240
10 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 2480 5368 2400 5460
11 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 2380 4574 2380 4848
12 BRA   Pedro Solberg/Bruno Schmidt Pedro Solberg Bruno Oscar Schmidt 2680 3660 2120 3940
13 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 2160 4816 2080 5038
14 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 1960 3732 2040 4110
15 NED   Varenhorst/Bouter Christiaan Varenhorst Jasper Bouter 1960 2966 2020 3303
16 CZE   Perusic/Schweiner Ondrej Perusic David Schweiner 1780 3266 1980 3664
17 USA   Crabb Ta./Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 1880 2560 1880 2560
18 POL   Prudel/Szalankiewicz Mariusz Prudel Jakub Szalankiewicz 1720 3395 1800 3712
19 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1680 3620 1680 3820
20 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1540 2245 1620 2563
21 CAN   O'Gorman/Saxton Grant O'Gorman Ben Saxton 1680 3420 1600 3680
22 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 1580 4238 1580 4308
23 CUB   Nivaldo/Gonzalez Nivaldo Nadhir Dias Gomez Sergio Reynaldo Gonzalez Bayard 1720 3060 1560 3380
24 BRA   Álvaro Filho/Saymon Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 1540 3480 1540 3300
25 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1400 2960 1400 3200
26 USA   Patterson/Slick Casey Patterson Stafford Slick 1330 2255 1330 2150
27 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 920 2252 1220 2579
28 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 1200 2453 1200 2485
29 POL   Kujawiak/Rudol WC Kacper Kujawiak Maciej Rudol 1120 3070 1040 3227
30 LTU   Kazdailis/Rumsevicius Lukas Kazdailis Arnas Rumsevicius 1300 2039 1180 2269
31 VEN   Charly/Tigrito Carlos Rangel Jose Gregorio Gomez 1110 1410 1110 1450
32 CZE   Bercik/Dumek WC Vaclav Bercik Jan Dumek 660 1164 780 1416