Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Larissa/Talita Larissa França Maestrini Talita Da Rocha Antunes 4200 5954 4200 5970
2 BRA   Agatha/Barbara Agatha Bednarczuk Barbara Seixas De Freitas 4220 5758 4200 5638
3 CAN   Bansley/Pavan Heather Bansley Sarah Pavan 3530 5100 3560 5100
4 BRA   Juliana/Maria Antonelli Juliana Felisberta Da Silva Maria Antonelli 3660 5138 3520 5150
5 GER   Ludwig/Walkenhorst Laura Ludwig Kira Walkenhorst 3220 4542 3460 4814
6 BRA   Taiana Lima/Fernanda Taiana Lima Fernanda Alves 3580 4008 3260 3536
7 NED   Meppelink/van Iersel Madelein Meppelink Marleen Ramond-van Iersel 3430 4358 3150 4358
8 POL   Wojtasik/Brzostek Kinga Wojtasik Monika Brzostek 2120 3748 2240 3540
9 AUS   Bawden/Clancy Louise Bawden Taliqua Clancy 2920 3620 3120 4032
10 USA   Walsh Jennings/Ross Kerri Walsh Jennings April Ross 2460 2540 3060 3260
11 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 2700 4452 2700 4332
12 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 2540 4040 2660 3848
13 GER   Holtwick/Semmler Katrin Holtwick Ilka Semmler 2260 3736 2500 3564
14 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2400 2800 2400 3040
15 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 2470 3320 2360 3720
16 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 2330 3828 2330 3708
17 BRA   Carol/Maria Clara Carolina Solberg Salgado Maria Clara Salgado Solberg 2560 2942 2240 3186
18 USA   Kessy/Day Jennifer Kessy Emily Day 2110 2876 2200 3116
19 CAN   May/Broder Kristina May Jamie Lynn Broder 2160 4690 2160 4690
20 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 2080 4756 2140 4256
21 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 1820 3580 2068 3688
22 VAN   Pata/Matauatu Miller Pata Linline Matauatu 1820 2752 2020 3232
23 SUI   Zumkehr/Heidrich Nadine Zumkehr Joana Heidrich 1860 3192 1940 3304
24 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 1940 4302 1900 4142
25 SVK   Dubovcova/Nestarcova Natalia Dubovcova Dominika Nestarcova 1990 3316 1880 3060
26 USA   Fopma/Hochevar Jennifer Fopma Brittany Hochevar 1520 1611 1680 1891
27 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1600 4676 1580 4356
28 SUI   Goricanec/Hüberli Tanja Goricanec Tanja Hüberli 1720 3240 1580 2872
29 NED   van Gestel/van der Vlist Sophie van Gestel Jantine van der Vlist 1316 1646 1356 1726
30 GRE   Arvaniti/Tsiartsiani WC Vasiliki Arvaniti Maria Tsiartsiani 1100 3214 1100 3190
31 POL   Wloch/Stepien Maria Wloch Aleksandra Stepien 247 247 149 149
32 POL   Trybula/Kloda WC Agata Trybula Martyna Kloda 37 37 37 37