Teams Men - Qualification

Overview

Teams Men - Qualification

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 2510 4242 2460 4424
2 CAN   May/Broder Kristina May Jamie Lynn Broder 1910 3350 2070 3930
3 POL   Wojtasik/Brzostek Kinga Wojtasik Monika Brzostek 1900 3364 1780 3244
4 JPN   Take/Mizoe Takemi Nishibori Sayaka Mizoe 1734 3132 1750 3372
5 CZE   Bonnerova/Hermannova Martina Bonnerová Barbora Hermannová 1720 3872 1740 3752
6 ARG   Gallay/Klug Ana Gallay Georgina Klug 1738 4382 1738 4322
7 GRE   Arvaniti/Tsiartsiani Vasiliki Arvaniti Maria Tsiartsiani 1690 2580 1690 2730
8 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1600 3126 1620 3596
9 GER   Bieneck/Großner Victoria Bieneck Julia Großner 1616 2279 1595 2299
10 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 1608 3010 1560 3250
11 USA   Summer/Fopma Summer Ross Jennifer Fopma 1600 2040 1550 2400
12 BRA   Lili/Carol Horta Liliane Maestrini Carolina Horta Maximo 1257 1266 1524 1686
13 ESP   Lobato/Soria Angela Lobato Herrero Paula Soria Gutiérrez 1206 1248 1458 1858
14 VEN   Pazo/Agudo Olaya Perez Pazo Norisbeth Isais Agudo Gonzalez 1458 2528 1442 2768
15 AUT   Schwaiger S./Hansel B. Stefanie Schwaiger Barbara Hansel 1335 2122 1430 2537
16 LTU   Paulikiene/Dumbauskaite Monika Paulikiene Ieva Dumbauskaite 1400 2174 1324 2058
17 RUS   Abalakina/Dabizha Yulia Abalakina Ksenia Dabizha 1172 1794 1308 2378
18 KAZ   Mashkova/Tsimbalova Tatyana Mashkova Irina Tsimbalova 1260 2412 1252 2532
19 AUS   Artacho Del Solar/Laird Mariafe Artacho Nicole Laird 1216 1216 1216 1216
20 THA   Radarong/Udomchavee Varapatsorn Radarong Tanarattha Udomchavee 1362 2050 1186 1840
21 CAN   Gordon/Brandie Julie Gordon Brandie Wilkerson 1138 1282 1138 1168
22 AZE   Ferreira/Zhernova Raquel Goncalves Ferreira Iuliia Zhernova 938 1114 1006 1450
23 BLR   Shalayeuskaya/Siakretava Viktoryia Shalayeuskaya Viktoryia Siakretava 804 1252 930 1602
24 MEX   Candelas/Rios Candelas Bibiana Claudia Rios 870 1122 860 1122
25 LAT   Lece/Ozolina Alise Lece Marta Ozolina 705 713 847 897
26 THA   Numwong/Hongpak Rumpaipruet Numwong Khanittha Hongpak 996 1056 846 906
27 CHN   M.M. Lin/Y.Y. Ma MeiMei Lin Yuanyuan Ma 727 987 727 867
28 AUT   Teufl V./Zass B. Valerie Teufl Bianca Zass 722 825 712 795
29 AZE   Cunha/Abbaszade Vivian Danielle da Conceição Cunha Irina Abbaszade 480 540 574 574
30 CZE   Rehackova/Dostalova, M. Karolina Rehácková Magdalena Dostalova 459 462 405 406
31 RUS   Ezhak/Sviridova, M. QWC Ksenia Ezhak Maria Sviridova 277 277 270 270
32 RSA   Pierangeli/Sittig Luciana Pierangeli Simone Sittig 120 120 120 120