Teams Women - Main Draw

Overview

Teams Women - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Larissa/Talita Larissa França Maestrini Talita Da Rocha Antunes 4500 5574 4500 6194
2 BRA   Agatha/Barbara Agatha Bednarczuk Barbara Seixas De Freitas 3540 6038 3980 6878
3 BRA   Juliana/Maria Antonelli Juliana Felisberta Da Silva Maria Antonelli 3220 6138 3660 6578
4 BRA   Taiana Lima/Fernanda Taiana Lima Fernanda Alves 2820 3388 3620 4688
5 NED   Meppelink/van Iersel Madelein Meppelink Marleen Ramond-van Iersel 3410 5258 3430 4838
6 ITA   Menegatti/Orsi Toth Marta Menegatti Viktoria Orsi Toth 3120 4872 3180 5252
7 USA   Walsh Jennings/Ross Kerri Walsh Jennings April Ross 3200 4280 2900 3580
8 SUI   Zumkehr/Heidrich Nadine Zumkehr Joana Heidrich 2280 3852 1860 3672
9 CAN   Bansley/Pavan Heather Bansley Sarah Pavan 2790 4702 2820 5062
10 GER   Borger/Büthe Karla Borger Britta Büthe 2660 5404 2780 5564
11 ESP   Liliana/Elsa Liliana Fernández Steiner Elsa Baquerizo McMillan 2720 5140 2780 5040
12 GER   Ludwig/Walkenhorst Laura Ludwig Kira Walkenhorst 2490 3212 2765 3727
13 GER   Holtwick/Semmler WC Katrin Holtwick Ilka Semmler 2440 4916 2660 5456
14 AUS   Bawden/Clancy Louise Bawden Taliqua Clancy 2620 3916 2620 4036
15 CHN   Wang/Yue Fan Wang Yuan Yue 2440 4360 2560 4280
16 BRA   Maria Clara/Carol Maria Clara Salgado Solberg Carolina Solberg Salgado 2680 3902 2560 3342
17 USA   Fendrick/Sweat Lauren Fendrick Brooke Sweat 2040 3080 2400 3320
18 CAN   May/Broder Kristina May Jamie Lynn Broder 2270 4610 2340 4770
19 GER   Laboureur/Sude Chantal Laboureur Julia Sude 2500 4564 2320 4964
20 RUS   Ukolova/Birlova Evgenia Ukolova Ekaterina Birlova 2091 3239 2261 3359
21 USA   Day/Kessy Emily Day Jennifer Kessy 1940 3016 2036 3016
22 SVK   Dubovcova/Nestarcova Natalia Dubovcova Dominika Nestarcova 2216 4286 1976 3846
23 SUI   Goricanec/Hüberli Tanja Goricanec Tanja Hüberli 1680 3780 1840 3740
24 POL   Wojtasik/Brzostek Kinga Wojtasik Monika Brzostek 1860 3348 1960 3588
25 VAN   Pata/Matauatu Miller Pata Linline Matauatu 1712 1912 1860 2432
26 CAN   Melissa/Pischke Melissa Humana-Paredes Taylor Pischke 2120 3472 1820 4132
27 SUI   Forrer/Vergé-Dépré, A. WC Isabelle Forrer Anouk Vergé-Dépré 1488 3320 1840 3600
28 FIN   Lehtonen/Lahti Riikka Lehtonen Taru Lahti-Liukkonen 1660 3916 1660 4156
29 AUT   Schwaiger S./Hansel B. Stefanie Schwaiger Barbara Hansel 1490 2702 1410 2822
30 JPN   Take/Mizoe Takemi Nishibori Sayaka Mizoe 1418 2982 1370 3102
31 GER   Bieneck/Großner Victoria Bieneck Julia Großner 1192 1569 1204 1673
32 CHN   Y.Y. Ma/X. Y. Xia Yuanyuan Ma Xinyi Xia 970 1282 810 1102