Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 3080 5856 2640 6478
2 NOR   Mol A./Sørum, C. Anders Berntsen Mol Christian Sandlie Sørum 3640 6980 3040 8580
3 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 2960 5870 2800 6910
4 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2440 2680 2520 3160
5 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2680 3820 2460 4220
6 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2400 3920 2400 3920
7 QAT   Cherif/Ahmed Cherif Younousse Ahmed Tijan 2800 6640 2320 6960
8 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2920 5660 2320 6620
9 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2280 5900 2280 6300
10 USA   Crabb Tr./Bourne Trevor Crabb Tri Bourne 1960 2520 2200 3200
11 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 1860 4600 2120 5800
12 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2280 5840 2000 6160
13 GER   Thole J./Wickler Julius Thole Clemens Wickler 2000 4109 2000 4589
14 BRA   Alison/Álvaro Filho Alison Cerutti Álvaro Morais Filho 1960 3970 1880 4850
15 LAT   Plavins/Tocs Martins Plavins Edgars Tocs 1880 4698 1680 5460
16 RUS   Liamin/Myskiv Nikita Liamin Taras Myskiv 1770 3050 1660 3850
17 BRA   Pedro Solberg/Vitor Felipe Pedro Solberg Vitor Gonçalves Felipe 1860 4520 1640 5240
18 USA   Brunner/Priddy Theodore Brunner William Reid Priddy 1710 2300 1620 2540
19 CAN   Saxton/O'Gorman Ben Saxton Grant O'Gorman 1680 3960 1600 4360
20 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1640 4040 1600 4220
21 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 1640 3814 1600 4136
22 GER   Bergmann/Harms, Y. Philipp Arne Bergmann Yannick Harms 1660 3096 1560 3656
23 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1840 4480 1440 5000
24 MEX   Ontiveros/Virgen Lombardo Ontiveros Juan Virgen 1280 1720 1440 2120
25 POL   Kantor/Prudel Piotr Kantor Mariusz Prudel 1530 3412 1395 3472
26 SLO   Zemljak/Pokeršnik Nejc Zemljak Jan Pokeršnik 1140 2680 1140 2608
27 NOR   Berntsen/Mol H. Mathias Berntsen Hendrik Nikolai Mol 980 1900 1110 2300
28 POL   Rudol/Szalankiewicz WC Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1140 3375 1040 3775
29 ARG   Azaad/Capogrosso Julian Amado Azaad Nicolás Capogrosso 1040 2260 1040 2300
30 SUI   Métral/Haussener Quentin Métral Yves Haussener 960 1936 960 1851
31 GER   Betzien/Erdmann Max Betzien Jonathan Erdmann 960 1622 840 1402
32 AUT   Kunert/Müllner Thomas Kunert Daniel Müllner 680 1340 680 1273