Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 3200 5244 3360 5264
2 BRA   Evandro/Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Pedro Solberg 2560 3267 3320 4777
3 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 2800 4329 3220 4959
4 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2720 3490 3060 4148
5 BRA   Ricardo/Emanuel Ricardo Alex Costa Santos Emanuel Rego 3060 3662 3020 4742
6 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3440 4682 3000 5362
7 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2280 3368 2720 4000
8 USA   Gibb/Patterson Jacob Gibb Casey Patterson 2530 3730 2530 4330
9 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2315 3436 2610 4080
10 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2220 3620 2580 4540
11 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2276 4046 2540 4962
12 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2860 3500 2520 3520
13 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2460 4722 2420 5036
14 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2960 3560 2400 4280
15 GER   Walkenhorst/Windscheif Alexander Walkenhorst Stefan Windscheif 2300 2912 2360 3316
16 USA   Slick/Rosenthal Stafford Slick Sean Rosenthal 2765 3070 2305 3230
17 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 1960 3472 2272 4168
18 TUR   Gögtepe V./Giginoglu Volkan Gögtepe Murat Giginoglu 1996 2940 2060 3436
19 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 2140 3586 2020 3466
20 AUS   Kapa/McHugh Isaac Kapa Christopher McHugh 2020 2300 1760 2080
21 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1876 2596 1716 2591
22 USA   Doherty/Mayer QWC Ryan Doherty John Mayer 1695 1915 1695 2155
23 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 2200 3572 1680 3402
24 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1644 2332 1660 2528
25 GER   Fuchs/Kaczmarek Sebastian Fuchs Thomas Kaczmarek 1750 2648 1660 2378
26 USA   Lucena/Brunner WC Nicholas Lucena Theodore Brunner 2215 3233 1655 3575
27 PUR   Rodríguez/Haddock Roberto Rodríguez - Bertrán Eric Haddock 1554 2038 1454 1618
28 NOR   Horrem/Eithun Iver Andreas Horrem Geir Eithun 1518 3444 1346 3724
29 ARG   Capogrosso/Mehamed WC Nicolás Capogrosso Ian Mehamed 1364 1686 1336 1574
30 SUI   Kovatsch/Kissling, J. Mats Kovatsch Jonas Kissling 1132 2028 1148 2060
31 BRA   Guto/Allison Gustavo Albrecht Carvalhaes Allison Cittadin Francioni 1248 1264 1032 1040
32 USA   Crabb Tr./Olson Trevor Crabb Derek Olson 0 0 1024 1024