Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Álvaro Filho/Saymon Álvaro Morais Filho Saymon Barbosa Santos 3740 4744 3500 4124
2 LAT   Smedins/Samoilovs Janis Smedins Aleksandrs Samoilovs 3800 4700 3260 3848
3 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 4040 4040 3240 3240
4 BRA   Evandro/Andre Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Andre Loyola Stein 3080 3464 2840 3024
5 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3720 4062 2700 2782
6 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 2780 3050 2664 2818
7 RUS   Krasilnikov/Liamin Viacheslav Krasilnikov Nikita Liamin 2500 2700 2580 2900
8 CRO   Silic/Ivan Filip Silic Ivan Djordjevic 520 520 262 262
9 BRA   Pedro Solberg/Guto Pedro Solberg Gustavo Albrecht Carvalhaes 2920 3538 2540 2918
10 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2600 3080 2480 2848
11 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2840 3040 2360 2580
12 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2080 2080 2280 2280
13 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2192 2772 2100 2340
14 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2600 2720 2000 2000
15 RUS   Stoyanovskiy/Yarzutkin Oleg Stoyanovskiy Artem Yarzutkin 2200 2972 1992 2588
16 USA   Brunner/Patterson Theodore Brunner Casey Patterson 2355 2735 1975 2065
17 USA   Crabb Ta./Gibb Taylor Crabb Jacob Gibb 2325 2490 1970 1970
18 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1920 2282 1936 2298
19 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 2210 2410 1860 1860
20 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2100 2260 1780 1900
21 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 1900 2240 1560 1740
22 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2005 2170 1450 1450
23 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 1740 1901 1380 1433
24 AUS   McHugh/Schumann Christopher McHugh Damien Schumann 1538 1878 1368 1648
25 POL   Rudol/Szalankiewicz Maciej Rudol Jakub Szalankiewicz 1424 2277 1344 1707
26 GER   Schümann/Thole J. Lorenz Schümann Julius Thole 1270 1520 1317 1594
27 NOR   Mol A./Berntsen Anders Berntsen Mol Mathias Berntsen 1287 1564 1311 1700
28 GER   Dollinger A./Erdmann Armin Dollinger Jonathan Erdmann 1356 1666 1224 1582
29 AUT   Ermacora/Pristauz WC Martin Ermacora Moritz Pristauz 1138 1764 1076 1518
30 AUT   Seidl Rob./Winter Robin Seidl Tobias Winter 1230 1512 980 1182
31 CRO   Karaula/Jercic Kresimir Karaula Marin Jercic 216 216 240 240
32 CRO   Perisic/Dell'Orco WC Ivan Perisic Niksa Dell'Orco 0 0 0 0