Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 3880 4882 4320 5334
2 BRA   Evandro/Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Pedro Solberg 3640 4837 3640 4677
3 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 3640 6271 3540 6080
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 3220 4850 3330 5170
5 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2920 4700 3040 4444
6 USA   Gibb/Patterson Jacob Gibb Casey Patterson 3050 4650 2960 4170
7 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2580 4376 2920 4528
8 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 2480 4244 2480 4260
9 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 3090 4278 2740 3918
10 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2680 4780 2680 4580
11 BRA   Emanuel/Ricardo Emanuel Rego Ricardo Alex Costa Santos 3020 3762 2660 4042
12 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2320 3784 2560 3904
13 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2580 3163 2460 3027
14 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2440 5068 2440 4876
15 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2440 3200 2440 3560
16 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2360 4660 2420 4940
17 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2400 3360 2400 3240
18 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2380 2668 2380 2684
19 CHI   Grimalt E./Grimalt M. Esteban Grimalt Marco Grimalt 2180 3106 2190 3846
20 USA   Dalhausser/Lucena Philip Dalhausser Nicholas Lucena 1800 2230 2130 2590
21 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2000 2908 1980 3260
22 USA   Rosenthal/Brunner Sean Rosenthal Theodore Brunner 2120 2925 1970 2785
23 TUR   Gögtepe V./Giginoglu Volkan Gögtepe Murat Giginoglu 1960 4244 1960 4204
24 AUS   Kapa/McHugh Isaac Kapa Christopher McHugh 1820 1860 1860 2028
25 GER   Fuchs/Windscheif Sebastian Fuchs Stefan Windscheif 1695 2485 1695 2725
26 POL   Kadziola/Szalankiewicz Michal Kadziola Jakub Szalankiewicz 2248 2616 1880 2090
27 POL   Losiak/Kantor WC Bartosz Losiak Piotr Kantor 1980 3788 1820 3404
28 LAT   Plavins/Regza WC Martins Plavins Haralds Regza 1384 2269 1524 2521
29 FRA   Daguerre/Salvetti Jean-Baptiste Daguerre Yannick Salvetti 1218 2516 1218 2628
30 AUT   Eglseer/Müllner Peter Eglseer Daniel Müllner 1216 2037 1140 1943
31 SUI   Beeler/Strasser Nico Beeler Alexei Strasser 1048 1108 1104 1206
32 AUT   Winter/Petutschnig Tobias Winter Lorenz Petutschnig 1312 1922 1032 1598