Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 SUI   Gabathuler/Gerson Philip Gabathuler Mirco Gerson 2360 3568 2360 3324
2 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 3140 6590 3140 5092
3 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2700 3632 2690 3524
4 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2560 3541 2560 3181
5 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2520 4982 2520 4422
6 CAN   Saxton/Schalk Ben Saxton Chaim Schalk 2340 3860 2340 3500
7 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2287 3106 2336 3256
8 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 2160 3524 2250 3804
9 POL   Losiak/Kantor Bartosz Losiak Piotr Kantor 1960 2832 1960 3072
10 TUR   Giginoglu/Gögtepe V. Murat Giginoglu Volkan Gögtepe 1836 2473 1836 2540
11 GER   Fuchs/Kaczmarek Sebastian Fuchs Thomas Kaczmarek 1654 2398 1750 2470
12 USA   Rogers/Slick Todd Rogers Stafford Slick 1586 2118 1642 1868
13 USA   Doherty/Mayer Ryan Doherty John Mayer 1755 2035 1635 1795
14 GRE   Kotsilianos/Zoupanis Georgios Kotsilianos Nikos Zoupani 1624 2932 1624 3196
15 GER   Erdmann/Popp Jonathan Erdmann Marcus Popp 1758 2175 1618 1618
16 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 1740 2572 1572 2092
17 PUR   Rodríguez/Haddock Roberto Rodríguez - Bertrán Eric Haddock 1582 2306 1554 1858
18 VEN   Fañe/Henriquez Jesus Villafañe Jackson Henriquez 1526 2222 1526 2232
19 POL   Kosiak/Rudol Maciej Kosiak Maciej Rudol 1288 2038 1368 2124
20 BLR   Dziadkou/Kavalenka Aliaksandr Dziadkou Aliaksandr Kavalenka 1320 1957 1320 1902
21 ITA   Ingrosso M./Ingrosso P. Matteo Ingrosso Paolo Ingrosso 1570 2366 1300 1816
22 POL   Bryl/Kujawiak Michal Bryl Kacper Kujawiak 1004 1052 1254 1352
23 CHN   Wu Jiaxin/Li Jiaxin Wu Jian Li 1322 1732 1192 1362
24 SUI   Kovatsch/Kissling, J. Mats Kovatsch Jonas Kissling 1042 2160 1154 1780
25 CAN   May/Dearing Garrett May Daniel Dearing 986 986 1150 1150
26 EST   Kollo/Vesik WC Kristo Kollo Rivo Vesik 1144 1350 1148 1354
27 ITA   Ranghieri/Caminati Alex Ranghieri Marco Caminati 1008 1350 1084 1510
28 SUI   Beeler/Strasser WC Nico Beeler Alexei Strasser 966 1372 1032 1356
29 RUS   Koshkarev/Barsuk Yaroslav Koshkarev Dmitri Barsuk 664 922 802 922
30 QAT   Jefferson/Cherif Jefferson Santos Pereira Cherif Younousse 819 1173 754 963
31 USA   Olson/Bates Derek Olson Hudson Bates 662 722 624 624
32 BRA   Andre/Vinicius Andre Loyola Stein Vinicius Rezende Costa Freitas 392 392 392 392