Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 BRA   Alison/Bruno Schmidt Alison Cerutti Bruno Oscar Schmidt 4700 7136 4920 7056
2 NED   Nummerdor/Varenhorst Reinder Nummerdor Christiaan Varenhorst 3160 5680 3240 6220
3 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 3220 6650 3220 7050
4 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 3090 6036 3170 5586
5 BRA   Pedro Solberg/Evandro Pedro Solberg Evandro Gonçalves Oliveira Júnior 3170 6402 3170 5562
6 USA   Gibb/Patterson Jacob Gibb Casey Patterson 3320 5820 3080 5960
7 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 2920 5192 2920 4712
8 GER   Erdmann/Matysik Jonathan Erdmann Kay Matysik 2650 4753 2710 4733
9 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2780 5852 2900 5592
10 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2760 6304 2860 6564
11 CAN   Schalk/Saxton Chaim Schalk Ben Saxton 2840 5400 2840 5160
12 RUS   Semenov/Krasilnikov Konstantin Semenov Viacheslav Krasilnikov 2710 5494 2800 5784
13 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2880 6506 2740 6430
14 USA   Hyden/Bourne John Hyden Tri Bourne 2810 5940 2690 5880
15 MEX   Virgen/Ontiveros Juan Virgen Lombardo Ontiveros 2630 6440 2570 6440
16 GER   Böckermann/Flüggen Markus Böckermann Lars Flüggen 2680 5525 2550 5725
17 ITA   Ranghieri/Carambula Alex Ranghieri Adrian Ignacio Carambula Raurich 2730 6406 2530 5886
18 POL   Fijalek/Prudel Grzegorz Fijalek Mariusz Prudel 2720 6140 2480 5956
19 BRA   Álvaro Filho/Vitor Felipe Álvaro Morais Filho Vitor Gonçalves Felipe 2390 3478 2390 3238
20 CAN   Binstock/Schachter Josh Binstock Sam Schachter 2540 4932 2270 4662
21 FRA   Krou/Rowlandson Youssef Krou Edouard Rowlandson 2370 5332 2250 4944
22 ITA   Ingrosso M./Ingrosso P. Matteo Ingrosso Paolo Ingrosso 2160 4516 2140 4336
23 POL   Kadziola/Szalankiewicz Michal Kadziola Jakub Szalankiewicz 2130 4298 1970 4598
24 BRA   Guto/Saymon Gustavo Albrecht Carvalhaes Saymon Barbosa Santos 1620 2276 1880 2856
25 BRA   Ricardo/Andre WC Ricardo Alex Costa Santos Andre Loyola Stein 1900 3240 1860 2920
26 LAT   Plavins/Regza Martins Plavins Haralds Regza 1830 5314 1830 5158
27 USA   Allen/Brunner William Allen Theodore Brunner 1644 2234 1644 2074
28 GER   Walkenhorst/Poniewaz B. WC Alexander Walkenhorst Bennet Poniewaz 1648 2569 1564 2453
29 GRE   Kotsilianos/Zoupanis Georgios Kotsilianos Nikos Zoupani 1482 2222 1554 2534
30 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1524 3784 1512 3324
31 GER   Schümann/Thole J. Lorenz Schümann Julius Thole 203 203 203 205
32 NOR   Horrem/Eithun Iver Andreas Horrem Geir Eithun 1490 3085 1462 2585